Spis treści
Fumigacja, czyli zwalczanie szkodników
Fumigacja – obróbka fitosanitarna, to proces pozwalający wyeliminować z drewna wszelkie patogeny – m.in. bakterie, grzyby i owady nie wyłączając ich form przetrwalnikowych. Najczęściej stosowaną i zalecaną w branży paleciarskiej jest metoda termiczna oznaczana symbolem HT umieszczanym wspólnie z logo IPPC. Realizuje się ją w suszarniach komorowych podczas suszenia drewnianych opakowań. Obróbkę uznaje się za przeprowadzoną, gdy osiągnie się i utrzyma wewnątrz najgrubszego elementu drewnianego temperaturę min. 56 st. Celsjusza nieprzerwanie w czasie przynajmniej 30 min. Realizuje się ten proces z pomocą sterowników elektronicznych suszarni sprzężonych z czujnikami i komputerem wraz z drukarką dla dokumentowania i archiwizowania procesów. Uzupełnieniem i oczywiście wymogiem niezbędnym dla europalet jest uzyskanie ostatecznej wilgotności drewna nieprzekraczającej 22%.
Dlaczego fumigacja jest tak ważna?
Kiedy fumigacja nie jest wymagana
- Pamiętaj! Opakowania wykonane z metalu oraz plastiku nie wymagają poddania procesowi fumigacji.
Rodzaje fumigacji drewna
Czy fumigacja jest bezpieczna
Oznaczenie IPPC co warto wiedzieć
Każde opakowanie drewniane poddane fumigacji zostaje oznaczone specjalnym znakiem IPPC. Takie oznaczenie musi znajdować się w widocznym miejscu, a w przypadku europalet jest to zawsze środkowy wspornik dłuższego boku. Oznaczenie IPPC musi być zgodne ze standardem ISPM 15, czyli poza logo w formie stylizowanego kłosa, posiada kodowe oznaczenie kraju przeprowadzenia obróbki, numer certyfikatu podmiotu wykonującego ją oraz kod metody wykonanej fumigacji.
Symbole mogące znaleźć się na oznaczeniu IPPC:
- DB - drewno poddane zostaje mechanicznej obróbce. W ten sposób usuwa się pozostałości kory drzewnej.
- MB - drewno poddane zostaje gazowaniu bromkiem metylu.
- HT - drewno wysuszone komorowo według określonych procedur. Najczęściej stosowana metoda dla palet drewnianych.
- DH - zabiegi termiczne z wykorzystaniem grzania objętościowego
Czym jest standard ISPM 15
ISPM 15 jest standardem Międzynarodowej Konwencji Ochrony Roślin (IPPC). Standard ten opisuje środki fitosanitarne zmniejszające ryzyko zawleczenia i rozprzestrzeniania organizmów kwarantannowych w międzynarodowym obrocie drewnianym materiałem opakowaniowym z drewna surowego. Określa m.in. które opakowania lub produkty należy poddać obróbce oraz metody i sposoby oznaczania.
Adam Paciorek
Dyrektor Techniczny ZPEUIC z wykształcenia i zamiłowania leśnik, drzewiarz i przyrodnik; nauka w Technikum Leśnym w Tucholi i SGGW Warszawa – uzyskany tytuł inżyniera leśnictwa; 28 lat pracy zawodowej, z czego ostatnie 15 lat na stanowisku Inspektor ds. kontroli europalet w SGS Polska Sp. z o.o.; wcześniej na stanowiskach: Kupiec surowca drzewnego w Pfleiderer Grajewo, Kierownik w Tartaku – ZTS J.Jacyno, a na początku kariery 8 lat pracy w Lasach Państwowych na stanowiskach podleśniczy i Specjalista. Zainteresowania: fotografia, podróże, żeglarstwo i strzelectwo.