Palety przemysłowe odgrywają znaczącą rolę w logistyce towarów, stały się bardzo popularne szczególnie w transporcie krajowym z uwagi na niższe koszty zakupu. Palety przemysłowe 800 x 1200 nie są w żaden sposób certyfikowane, dlatego bardzo ważna jest świadomość różnic pomiędzy standaryzowanymi europaletami UIC-EUR. Ważne jest, że paleta przemysłowa nie może być stosowana jako zamiennik europalety. Powodów jest naprawdę dużo, a kilka z nich opiszemy w poniższym artykule.
Brak oznaczeń na paletach przemysłowych
Palety przemysłowe bardzo często produkowane są jako zamiennik dla certyfikowanych europalet o wymiarach 800 x 1200 mm. Rozpoznanie europalety od palety przemysłowej jest możliwe już na pierwszy rzut oka, spoglądając na wsporniki. Palety przemysłowe nie posiadają na lewym wsporniku oznaczenia UIC oraz na prawym wsporniku EUR w owalu. Palety przemysłowe produkowane są bez żadnego nadzoru organów kontrolujących jakość wykonania.
- Pamiętaj, że o jakości wykonania palety przemysłowej decyduje tylko producent! Dla porównania europalety UIC-EUR produkowane są zgodnie z restrykcyjnymi wymogami kodeksów UIC, oznaczenia na wspornikach gwarantują najwyższą jakość oraz wymienność na całym świecie.
Różnice pomiędzy paletą przemysłową a europaletą
Różnic pomiędzy fundamentalną europaletą UIC-EUR a paletami przemysłowymi może być co najmniej kilka. W tym artykule opisujemy najważniejsze różnice, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru i użytkowania.
Najważniejszą różnicą są oczywiście oznaczenia. Europalety posiadają odpowiednie oznaczenia na lewym oraz prawym wsporniku, dodatkowo na środkowym wsporniku znajduje się oznaczenie IPPC producenta, logo kolei wydającej licencję, kod europalety oraz jedna klamra kontrolna. Wszystkie te oznaczenia świadczą o produkcji zgodnej z kodeksem UIC 435 oraz ponad 60-letniej historii.
Palety przemysłowe natomiast mogą posiadać jedynie logo producenta / firmy oraz oznaczenie o przeprowadzonej fumigacji na środkowym wsporniku, czyli oznaczenie IPPC. Dodatkowo palety przemysłowe nie muszą posiadać ściętych narożników oraz tzw. najazdów, czyli frezowań górnej krawędzi dolnych desek. Dodatkowo palety przemysłowe mogą być produkowane z dowolnej jakości drewna. Europalety natomiast mogą być produkowane tylko z najwyższej jakości drewna, które gwarantuje odpowiednie parametry. Palety przemysłowe nie są standaryzowane, dlatego nie gwarantują dokładnych wymiarów oraz wagi, a jest to szczególnie ważne podczas załadunku oraz magazynowania towarów w regałach wysokiego składowania.
Produkcja i naprawa palet przemysłowych
Produkcja oraz naprawa palet przemysłowych nie jest w żaden sposób kontrolowana. Producent palet przemysłowych nie musi spełniać szeregu wymogów oraz posiadać licencji. Produkując palety przemysłowe Ilość desek, wymiary czy ilość gwoździ są dowolne i decyduje o tym tylko producent. Należy o tym pamiętać podczas zakupu takich nośników, ponieważ eksportując towar lub magazynując w regałach wysokiego składowania, może się okazać, że naruszane są zasady bezpieczeństwa.
Dodatkowo ważną kwestią są parametry takie jak nośność statyczna oraz dynamiczna. Stosując palety przemysłowe, nie mamy gwarancji, jaki ciężar paleta jest w stanie wytrzymać. Warto wiedzieć, że nośność europalety to 1500 kg, co pozwala na transport nawet bardzo ciężkich towarów.
Jeśli jesteś zainteresowany produkcją certyfikowanych europalet, sprawdź jakie wymogi należy spełnić.
Adam Paciorek
Dyrektor Techniczny ZPEUIC z wykształcenia i zamiłowania leśnik, drzewiarz i przyrodnik; nauka w Technikum Leśnym w Tucholi i SGGW Warszawa – uzyskany tytuł inżyniera leśnictwa; 28 lat pracy zawodowej, z czego ostatnie 15 lat na stanowisku Inspektor ds. kontroli europalet w SGS Polska Sp. z o.o.; wcześniej na stanowiskach: Kupiec surowca drzewnego w Pfleiderer Grajewo, Kierownik w Tartaku – ZTS J.Jacyno, a na początku kariery 8 lat pracy w Lasach Państwowych na stanowiskach podleśniczy i Specjalista. Zainteresowania: fotografia, podróże, żeglarstwo i strzelectwo.