Wymiary Europalety EUR-1. Warto wiedzieć

Wymiary Europalety

Nominalny wymiar europalety typu EUR-1 to: (długość x szerokość x wysokość)
800 x 1200 x 144 mm

W związku z tolerancjami produkcyjnymi dla poszczególnych elementów również na tzw. „gabarycie” europalety występują tolerancje. Są to:

– dla długości 800 mm tolerancja na całkowitym wymiarze wynosi +3mm, nie ma żadnej odchyłki na „ – ”, a zatem całkowity wymiar zewnętrzny (długość) zmontowanej europalety EUR-1, nazywany gabarytem wynosi dokładnie od 800 do 803 mm;
– na szerokości 1200 mm tolerancja na całkowitym wymiarze wynosi +3mm, nie ma żadnej odchyłki na „ – ”, a zatem całkowity wymiar zewnętrzny (szerokość) zmontowanej europalety EUR-1, nazywany gabarytem wynosi dokładnie od 1200 do 1203 mm;
– na wysokości 144mm tolerancja na całkowitym wymiarze wynosi +9mm i -1mm, z tym, że dla wysokości na zewnętrznych płozach jest to +9mm i -0mm, a dla wysokości na płozie wewnętrznej jest to +8 i -1mm*, a zatem całkowity wymiar zewnętrzny (wysokość) zmontowanej europalety EUR-1, nazywany gabarytem wynosi dokładnie od 143 do 153 mm.

Oczywiście poza wymiarami zewnętrznymi, czyli tzw. „gabarytem” europalety oraz wymiarami poszczególnych elementów określone jest bardzo szczegółowo pozycjonowanie poszczególnych elementów. Są to już szczegóły konstrukcji europalety.

 

Historia wymiarów europalety

*- wysokość europalety, a właściwie jej tolerancja na poszczególnych płozach została w pewnym momencie historii europalety zmieniona. Wynikło to ze względu na występujące chwianie (bujanie) się słupków europalet ustawionych jedna na drugiej. Sytuacja miała miejsce wówczas, gdy na konstrukcję środkowej płozy trafiły deski i wsporniki, których tolerancja na etapie produkcji jest na „+”, a na konstrukcję bocznych płóz trafiły elementy z tolerancjami na „–”. W takim układzie środkowa płoza jest wyższa, a boczne niższe i słupek palet jest niestabilny – buja się z boku na bok… Zmieniono tolerancje dla wysokości słupków 145x145mm z wcześniejszej +2/-0mm na +1/-1mm. 

 

Ciekawostka o wymiarach europalety

Ciekawostką, o której często nie wiemy jest pochodzenie samego wymiaru europalety. Wymiar ten wprost pochodzi od przyjętej w logistyce podstawowej „jednostki opakowaniowej”, czyli wymiaru 40x60cm pozwalającej standaryzować wszelkie nośniki towarów.